Nestrácate svoju dôstojnosť!

Pre väčšinu ľudí neexistuje horšia bolesť, než tá, že prišli o svoju dôstojnosť. Umierajúci človek sa nemusí vedieť sám obliecť a najesť, alebo vyprázdniť črevá či močový mechúr. Môže byť úplne závislý a odkázaný na každodennú starostlivosť svojich blízkych alebo dokonca cudzích ľudí. Ľahko tak môže pomaly prísť o tie kúsky identity, ktoré vyrastali z vlastnej reputácie a obrazu seba samého ako človeka, ktorý vie všeličo zariadiť, dosiahnuť úspech alebo uživiť rodinu. Počas umierania môže úplne zaniknúť pocit vlastnej ceny, keď už človek nedokáže plniť svoju rolu a zodpovednosť. Človek už nielenže ničím neprispieva, ale navyše sa stane bremenom práve tým ľuďom, ktorým chce slúžiť. To všetko, čo dávalo jeho životu zmysel a dôstojnosť, sa vytráca.

Pokiaľ sme aktívni a zdraví, odvodzujeme svoju dôstojnosť z vecí, ktoré robíme dobre a zo svojich kvalít, ktoré si ceníme najviac.

Choroba a bezmocnosť nám neuberajú na dôstojnosti, pretože ľudská dôstojnosť nezávisí od toho, či potrebujem prebaľovať, alebo či som odkázaný na kŕmenie či umývanie druhou osobou. Ak som odvodzoval svoju ľudskú hodnotu od svojej sebestačnosti, tak som sa zmýlil. Hodnota človeka a jeho veľkosť spočíva v jeho vlastnej podstate. Človek, ktorý je v kóme, má rovnakú hodnotu a dôstojnosť ako človek, ktorý vytvára nejaké hodnoty pre spoločnosť. Moja hodnota nezávisí od mojich výkonov a momentálnych schopností a tobôž nie od toho, či v dôsledku ťažkej choroby som schopný vylučovať samostatne alebo s pomocou druhej osoby.

Na konci života sa to niekedy jednoducho len otočí a potrebujeme podobnú starostlivosť ako keď sme boli malí. Na kojencovi nie je nič nedôstojné, keď potrebuje prebaliť, a rovnaké je to aj s dospelým umierajúcim človekom.

Utrpenie a smrť sú normálne fyziologické súčasti života, tak prečo by mali znamenať stratu dôstojnosti?

Záverečná fáza ľudského života si zaslúži byť obdobím spokojnosti, v ktorej sa majú prebúdzať pocity hrdosti na seba samého, svoje osobné hodnoty a hodnoty, ktoré po sebe človek zanecháva.

Začiatok